11 خرداد 1395
 
شبكه دو در رمضان چاپ ارسال به دوست
امتیاز: / 3
بدعالی 

نگاهی به برنامه‌های ویژه ماه مبارک رمضان

************************

ماه رمضان میهمان شبکه دو باشید

در حالی که چند روزی بیشتر به آغاز ماه مبارک رمضان باقی نمانده است، شبکه‌های مختلف سیما در رقابتی تنگاتنگ سعی در ارائه برنامه‌های متنوع، جذاب و معنوی دارند.

شبکه دو با سریال «کمکم کن» وارد عرصۀ جدی رقابت شده، با سریال «او یک فرشته بود»، «آخرین گناه» و «میوه ممنوعه» توانست بینندۀ زیادی را بدست آورد. امسال نیز با سریال «مثل هیچکس» وارد میدان رقابت شده است.

«مثل هیچکس» را قطعاً می‌توان اولین تجربۀ تلویزیون در ساخت سریالهای مناسبتی دانست، از این جهت که این سریال بر خلاف تمام کارها در طی سالهای گذشته به موقع کلید خورد و به موقع تمام شد. در طی چند سالی که ساخت و پخش سریالهای مناسبتی به خصوص در شبهای ماه مبارک رمضان به یک روال پر رقابت در بین شبکه‌های تلویزیون تبدیل شده بود، همیشه رسم بر این بوده که چند ماه قبل از ماه رمضان، شبکه‌ها به یاد سریال می‌افتادند، روال کارها آنقدر به کندی و با تعدل پیش می‌رفت که عملاً فرصت آزمون و خطا و تفکر از کارگردان و تهیه کننده و بازیگر گرفته می‌شد. اما «مثل هیچکس» با فراغ بال و سر فرصت نوشته شد، متن بازنویسی شد و 5 فروردین ماه جلوی دوربین رفت و بعد از 5 ماه بدون استرس، کمبود زمان و نرسیدن به آنتن، مراحل فنی خود را پشت سر گذاشت.

این سریال که تا چند ماه پیش به نام «داداشی» معرفی می‌شد، در حالی روزهای پایانی تصویربرداری خود را پشت سر می‌گذارد که بنا به گفتۀ محمدعلی اسلامی تهیه کنندۀ آن ، بیش از 90 درصد کار تصویربرداری و مونتاژ و تدوین آن به پایان رسیده است و فقط چند سکانس پایانی و کوتاه از آن باقی مانده است.

مثل هیچکس

محمدعلی اسلامی که پیش از این با یک سریال موفق و پرطرفدار به نام «زیر تیغ» به سر زبانها افتاد، این بار توانایی خود را در ساخت یک سریال مناسبتی محک می‌زند. سریالی که تا اینجای کار گوی رقابت را از سایر شبکه‌ها ربوده است، هم زودتر شروع شد و هم زودتر به پایان رسید و حالا باید منتظر شروع ماه رمضان بود تا ببینیم نتیجه این برنامه‌ریزی چه خواهد بود و «مثل هیچکس» تا چه اندازه می‌تواند جوابگوی مخاطبان پر و پا قرص این ماه باشد.

«مثل هیچکس» علاوه بر برنامه‌ریزی‌های دقیقی که داشت، چهره‌های خوب و قدرتمندی هم برای بازیگری گرد هم آورده است. حسین یاری در نقش داداشی که بیشترین بار کار را به دوش داشته، او نقش اول مرد در این سریال است و تجربه سالهای گذشته نشان داده که همیشه بازیگر قدرتمندی بوده است، نقش او در «شب دهم» هنوز در خاطره‌ها مانده است. لیست بازیگران این سریال سطح توقع بیننده را بالا می‌برد. کسانی چون اصغر همّت، پروانه معصومی، نفیسه روشن، شاهرخ استخری، مهران رجبی، جواد عزّتی و دهها تن دیگر به نظر می‌رسد تیم حرفه‌ای و قابل قبولی هستند.

مثل هیچکس

نویسنده این سریال هم همان نویسنده «زیرتیغ» است. سید علی‌اکبر محلوجیان که توانست با داستان جذابی چون «زیرتیغ»، دهها پیام را به مخاطب برساند و او را راضی نگه دارد. «مثل هیچکس» البته کارگردانی همچون عبدالحسین برزیده دارد که اولین تجربۀ خود را در ساخت کاری غیر از ژانر دفاع مقدس تجربه می‌کند.

بنا به گفتۀ اسلامی مراحل فنی و ضبط تیتراژ پایانی سریال هم تمام شده است. تیتراژ پایانی امسال شبکه دو را احسان خواجه امیری با شعری از افشین یداللهی خوانده است، همان زوج هنری که سال گذشته نیز مردم با صدا و شعر آنها در تیتراژ پایانی سریال «میوه ممنوعه» آشنا بودند.

تیم سازنده این سریال زودتر از سایر شبکه‌ها و زودتر از تمام سالهای گذشته کار خود را به پایان رساندند و نشان دادند که می‌توان با یک نگاه حرفه‌ای و سطح مدیریتی، با فراغ بال و حوصله بیشتری سریال مناسبتی ساخت.

سریال «مثل هیچکس» در ایام ماه مبارک رمضان از شنبه تا پنجشنبه ساعت 30/21 از شبکه دو پخش خواهد شد و روزهای جمعه علاقمندان سریال «مرگ تدریجی یک رؤیا» می‌توانند شاهد پخش این سریال باشند. 

مرگ تدریجی یک رؤیا

علاوه بر سریال ویژۀ ماه رمضان، شبکه دو امسال با ویژه برنامه‌های متعددی شبهای خوبی برای روزه‌داران تدارک دیده است:

هر شب با «ماه من سلام» به استقبال اذان مغرب می‌رویم. «ماه من سلام» نام ويژه برنامه شبكه دو سيماست كه هرروز 75 دقيقه قبل از اذان مغرب به استقبال اذان و افطار مي‌رود.

«ماه من سلام» با اجراي داريوش كاردان و اميرحسين مدرس سعي دارد تا لحظات معنوي و شيريني را قبل از اذان مغرب براي مخاطبان شبكه دو فراهم آورد. اين برنامه در چند بخش روي آنتن خواهد رفت. «داستان دستها» كه مستند كوتاهي درباره كار و تلاش قشرهاي مختلف براي كسب روزي حلال است. یكي ديگر از آيتمهاي اين برنامه، بخشي است با نام «سي نما از سي نماز» كه نمازهايي كه در 30 فيلم سينمايي مختلف همچون «خيلي دور، خيلي نزديك»، «ميم مثل مادر» و «آژانس شيشه‌اي» به تصوير كشيده را نشان مي‌دهد. بخش گفتگوي ويژه نیز با حضور ميهمانان شاخصي از حوزه‌هاي مختلف خواهد بود. يكي از ويژگي‌هاي اين برنامه حضور ميهمانان ويژه با خانواده‌هايشان است كه رويكرد خانوادگي بيشتري داشته باشد. تهيه‌كننده و کارگردان این برنامه سيداسماعيل ابراهيميان است.

 

«دفتر معرفت» نیز عنوان برنامه‌ای 5 دقیقه‌ای از تأمین برنامه شبکه دو سیماست که تهیه کننده و کارگردان آن اردشیر طلوعی است. این برنامه هر روز به بخشی از جنبه‌های نگاه به طبیعت و علت خلقت خداوند از پیدایش زمین می‌پردازد و هر شب بعد از اخبار 30/20 پخش خواهد شد.

 

از دیگر برنامه‌های ماه مبارک رمضان می‌توان به «مستند نقش گوهران» اشاره نمود که به مدت 10 شب ساعت 10/21 از این شبکه پخش می‌شود. این مستند که کاری از گروه تلویزیونی روایت فتح است تهیه کنندگی آن را حبیب ا... والی نژاد و کارگردانی آن را محمود سلامیان عهده‌دار است. موضوع این برنامه گفتگومحور درخصوص نقاشی‌ها و طراحی‌های دفاع مقدس می‌باشد. با اتمام این مستند از روز یازدهم ماه رمضان، مستند دیگری از گروه تلویزیونی روایت فتح پخش خواهد شد که «سردار خیبر شهید همّت» نام دارد. این مستند در 6 قسمت 30 دقیقه‌ای تهیه شده است.

 

در شبهای ماه رمضان برنامه‌ای گفتگو محور تحت عنوان «و خدایی که در این نزدیکی است» با اجرای رسالت بوذری از شبکه دو سیما پخش خواهد شد. اين برنامه كه هر شب بجز پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها ساعت 30/23 روي آنتن مي‌رود، قصد دارد تا با حضور كارشناسان مختلف مباحث مطرح در حوزه دين و دين داري در عصر معاصر را مورد بررسي قرار دهد. سيد مصطفي موسوي تهيه‌كننده اين برنامه در توضيح بيشتر مي‌گويد: «بسياري از مشكلات كنوني ما به دليل عدم باورهاي عميق و عدم پايبندي به اصول اخلاقي و اعتقادي است كه چالشهاي زيادي براي فرد و اطرافيانش به وجود مي‌آورد. بررسي اين بحران‌ها در زندگي توسط گزارشگر برنامه به صورت يك مستند كوتاه به تصوير كشيده مي‌شود و پس از آن عمل ايجاد و راهكارهاي پيشگيري و درمان آن از منظر كارشناسان حاضر در برنامه به بحث گذاشته مي‌شود.

همچنین كارشناسانی با حوزه‌هاي تخصصي مثل روانشناسي، مذهبي، حقوق و جرم شناسي در اين برنامه حضور خواهند داشت. از عوامل این برنامه می‌توان به سيد محمد سادات اخوي (سرپرست گروه نویسندگان) و سيد مجتبي سيدي (كارگردان بخش گزارش) اشاره نمود. این برنامه هرشب به صورت زنده و به مدت 75 دقیقه از شبکه دو پخش خواهد شد. در روزهای پنجشنبه و جمعه نیز در همین ساعت به ترتیب فیلم سینمایی هفته و «ورزش از نگاه دو» پخش خواهد شد.

 

تاریخ بروز رسانی ( 10 شهریور 1387 )
 
 


 

 

  

* شوراي مديران سيما با حضور سردار كارگر
* نشست خبري اعلام ويژه برنامه هاي دفاع مقدس 93

بازدیدکنندگان: 81567210
 
Email: sid@irib.ir